Археологија

Штампа

У Каменову постоји континуитет

У Археолошкој грађи Србије постоје подаци, а и читаве оставе из Праисторије из Каменова. Тачније из Бронзаног доба. Према подацима које је дао наставник Никола Крстић из Петровца ...“остава је нађена на месту „Прегудово“ (Прегодово) на имању Љубисављевића 1944. године (имање је Љубивоја Митића штамп. грешка, примедба А.Ж.)на међи атара села Каменова и Кнежице (Произвољно речено, 800 метара до Кнежичког атара А.Ж.) ...“Нађено је приликом орања на дубини од 20 цм 32 наруквице и један бронзани келт“. Види опширније (Преисторијске оставе у Србији и Војводини САНУ 1975. Бгд. стр: 73, Д. Бојовић. Део збирке чува се у Народном музеју Пожаревац).

С пролећа 1997. стручњаци Народног музеја из Пожаревца предвођени кустосом археологом Драганом Јоцановићем и аутором ових редова, дошли су до следећих сазнања. Уз сами поток Црвени, кнежички, на месту „Трскин поток“ у парцели Јована Недељковића откривено је и утврђено насеље из старог гвозденог доба: Халстат, датовано: В, ВИ век пре наше ере. Елипсоидног је облика, димензија 80 метара х 50 метара са веома очуваним земљаним бедемом и улазом на јужној страни.

На истом месту постојало је и насеље у ИВ веку касније Антике. И данас се ту могу наћи делови керамичких посуда, опека тегула и имбрекса и другог. Пронађена је истом приликом једна опека (у имању Синише Јеремића) димензије 42цм х 28 цм х 5 цм украшена дијагоналама са четири прста. Овај потес назива се још и Мачков Камен.