Традиција и гостопримство млавског краја

Очувана природа

Најпрепознатљивији производ нашег краја - Каменовски мед

Калина

Спортски актив

Формиран је почетком шездесетих година на иницијативу тадашњег председника СОФК-е Петровац Младена Алексића, а у Каменову Драгољуба-Драгета Радовановића „Броске“. Нешто раније оформљени клубови, одбојкашки и фудбалски, допринели су да се у селу формирао и Шаховски клуб. Ова древна игра имала је преко седамдесет својих поклоника, да би већ 22. 05. 1960. учествовали на такмичењу за „Куп М. Тита“ у Цриквеници и Опатији. Путовање возом и бродом, сав доживљај на мору, били су незаборавни. Овај клуб је живео и радио десетак година. Љубиша Петровић Партизанче био је све у овом клубу, од председника до вође пута. (Та љубав вероватно и данас траје у њему, док је члан петровачке „Слоге“. Тада су у Цриквеници играли: Партизанче, Властимир Милојевић, Љубиша Савић, Мирко Митић и Милутин Јовановић. Каменово је било 7. у 17. групи, свака група од 16 до 18 такмичара. Укупно 34 групе из: Београда, Новог Сада, Сомбора и других места.

Бављење спортом и вођење спортског живота у то време било је јако популарно и са много воље се томе прилазило.

СТРЕЉАШТВО

Педесетих година стрелиште је било изнад куће Миле Лекиног, сада Љубомировић Драгета у оближњем багремару. Једно време веома успешно секцију је водио Љубивоје Митић Буцин. Она је освојила више вредних признања на општинским и среским такмичењима, чак су на поклон добили и део стрељачког наоружања за потребе дружине. Највећу активност показале су до почетка седамдесетих година. Секцију су сачињавали углавном ловци али и остали мештани и било их је заиста веома добрих стрелаца. Ка један од непревазиђених је сигурно Александар Јовичић-Аца „Тропа“. Секција данас не ради.

ПАРТИЗАНСКИ СПОМЕН МАРШ

1962. године и многе гедине касније у Петровцу су организоване уличне трке. Било је разних категорија и дисциплина. Најпопуларније су биле (одрасли) штафета и екипно трчање са „Крста“ у укупној дужини од 20 км са места које спаја општину Петровац и Кучево. Ово прво спортско такмичење називано је „Трагом Пожаревачког партизанског одреда ’Вељко Дугошевић’“. Почињало се окупљањем свих такмичара из свих дисциплина и обавезним митингом и говором тадашњих општинских челника. Први такав одржан је у Каменову. Организатор је била СОФКА Пожаревац и Петровац. Младен Алексић о том времену данас говори: „Спорт се много волео и ценио, био је јако популаран код свих узраста. У таквим такмичењима и сеоским играма у почетку су узимали учешће и до 7000 учесника, да би средином шездесетих било и 10000 такмичара...“ Додела признања завршавана је на стадиону „Слоге“ уз учешће припадника Гарнизона и такмичара ЈНА.

У првој години такмичења Каменово је наступило са 5 екипа. Три мушке екипе, које су трчале са „Крста“, и две женске (школска омладина). Обе женске екипе донеле су много радости селу. У такмичењу које је обухватило цели пожаревачки крај округ са 8 општина у трчању било је 80 екипа у две категорије. Каменовска прва и друга екипа баш такав пласман су и заузеле. Трчало се од „Тропине кривине“ до центра Петровца, дисциплина, девојке трчање на 3000 метара. За прву и другу екипу трчале су: Раденковић Гордана, Сарић Љиљана, Радановић Славица и Љиља, Милосављевић Гордана, Кличина Мира и Живановић Мирјана.Обема екипама припао је по пехар поклон организатора СОФК-е Пожаревац. Што се тиче мушких екипа које су учествовале у трци са „Крста“ у конкуренцији преко 150 екипа (750 такмичара) и оне нису тако лоше прошле. И екипа Каменова Савеза комуниста коју су сачињавали: Савић Љубиша, Живановић Душан, Станојевић Драгомир, Живко Живановић Бона и Филиповић Радомир, стигла је на циљ 9. Друга екипа из Каменова састављена од одбојкаша „Јединство“, коју су чинили: Љубисављевић

Добривоје, Дамљановић Зоран, Јовичић Александар, Костић Љ., заузели су 6. место. Трећа екипа из Каменова уједно је заузела и најбољи пласман

(5. место). То је екипа одреда извиђача „Стеван Миловановић“ из Каменова, коју су чинили: Станојевић Душко, Ђорђевић Вуле, Љубивоје Милосављевић и Љубиша Милојевић.

АТЛЕТСКО ТАКМИЧЕЊЕ МЛАВСКОГ СРЕЗА 1954. ГОДИНЕ

Одржано је на старом „Слогином“ игралишту, уз учешће многих такмичара. Каменово је имало својих представника и победника. Међутим, нешто више о томе каквог је карактера и поводом чега било организовано, нико не памти. Прво место у бацању кугле (сениори) освојио је Будимир Милосављевић-Казанxија, победивши директног противника инспектора Божић Живка из Петровца.

Друго место на истом такмичењу у дисциплини трчања на 1500 метара освојио је Милић Миливоје - Југ. Том приликом је добио за награду књигу. „Прво место је тада освојио „Микајзла“ - Секулић Радомир. Он је био бек „Слогин“. Много брзо је трчао, а и ја се нисам дао. Оставили смо иза нас многе такмичаре Каменова. Тада је самном трчао у истој дисциплини и Љубиша Илић „Бугарски“, само што није освојио неко значајније место.“

СЕОСКЕ ИГРЕ

Посебно такмичење у малом фудбалу, рукомету, одбојци и атлетици, стрељаштву, уз обавезно учешће свих села општине. Каменову као троструком победнику (три године за редом) припао је велики пехар у трајно власништво и више мањих признања. Пехар је примио Живота Жикица Јовановић - Теча, 1964. године и био је прави бисер у колекцији овога актива. Те године Младен Алексић, први човек тадашње СОФК-е Петровац, тврди да је било обухваћено 10000 такмичара, у разним категоријама и многим спортским дисциплинама. Ово такмичење је временом изгубило на популарности, да би средином седамдесетих прерасло у Олимпијске сеоске игре Србије. Такође на овом такмичењу верни традицији, Каменовци су заузимали вредна признања у општини и региону, а одбојкаши су заузели 3. место 1980. године у Кладову у веома оштрој конкуренцији између 17 екипа из СР Србије и аутономних покрајина Војводине и Косова.

Да се живело за „спорт и недељу“, када су се одвијала такмичења, потврђује податак да су Каменовци, жељни спортских догађаја, вештине и умећа, потезали чак у Београд, не би ли гледали „Звезду“ и „Партизана“

-бициклима. Пут од 120 км није био тежак за њих. Данас, од петорке која је ишла на овај пут, једино је жив сеоски берберин Илија Јовановић. Он се ни дан-данас, иако има 76 година, не раздваја од свог бицикла, вазда јури сеоским путевима. Драги Радовановић Броска, Драги Сарић Цака, Петровић Петар (Партизанчетов брат), Јошић Душан, сеоски ковач.